Dzień dobry Państwu,

Przypadek! To słowo chyba najlepiej charakteryzuje moment zainteresowania się przez nas hawańczykami, a zarazem kojarzy się nam z filmem w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego pod takim właśnie tytułem, czyli „Przypadek” 😊 Historia naszej przygody z rasą, zaczęła się bowiem od filmu. Mowa o „Moście do Terabithii” – amerykańskim filmie przygodowym z 2007 roku w reżyserii Gábora Csupó. Jego emisja zbiegła się z podjętą w gronie rodzinnym decyzją o ponownym posiadaniu psa, ale tym razem rasy małej, stworzonej do towarzystwa (wcześniej mieliśmy owczarki niemieckie), W „Moście do Terabithii” nasze dzieci wypatrzyły uroczego, łaciatego i długowłosego pieska, stanowiącego towarzysza głównej bohaterki. W ruch poszły wyszukiwarki internetowe i krok po kroku doszliśmy do hawańczyka. W tym okresie rasa była w Polsce niemal nieznana, a jej hodowle dopiero raczkowały. Informacje na temat hawańczyków na polskojęzycznych stronach ograniczały się do kilkuzdaniowych, bliźniaczo do siebie podobnych wzmianek. Ponownie w ruch poszły wyszukiwarki internetowe. Teoretyczną wiedzę o rasie czerpaliśmy głównie ze stron amerykańskich i niemieckich. Z tych krajów ściągnęliśmy też książki na temat rasy. Można więc powiedzieć, że w 2008 r. byliśmy całkiem nieźle, choć nadal tylko teoretycznie, przygotowani do przyjęcia nowego domownika.

Pierwszy hawańczyk (rasę zwiemy także pędzlami) przekroczył próg naszego domu w 2009 r. Od razu podbił serce wszystkich członków rodziny, co w konsekwencji skutkowało decyzją o rozpoczęciu hodowli tej rasy. W 2010 r. zarejestrowaliśmy nasz przydomek hodowlany. Jesteśmy jedną z dziesięciu pierwszych hodowli tej rasy w Polsce.

W 2011 r. opublikowaliśmy (na ówczesnej stronie internetowej) nasz pierwszy artykuł o rasie pt. „Hawańczyk, subiektywny portret rasy”, mający na celu popularyzację pędzli w Polsce. Dziś mamy na koncie bardzo wiele artykułów o hawańczykach. Możecie się Państwo z nimi zapoznać w zakładce „Do poczytania”. Artykuły są podzielone na cykle.

„Z cyklu, pędzel jaki jest każdy widzi” - to cykl opisujący wzorce rasy hawańczyk, obowiązujące w czterech różnych organizacjach kynologicznych, a mianowicie FCI, AKC, CKC i KC.
“Z cyklu, na kanwie, tudzież niwie” - to cykl o charakterze drobnych porad i uwag, dedykowanych przede wszystkim nowicjuszom. “Z cyklu, ty to sobie kawał świata zwiedzisz, czyli rzecz o kynoturystyce” - to swego rodzaju misz-masz o wystawach, hotelach, miejscach godnych uwagi, kuchni itp.

Hodowla hawańczyków wywróciła nasze życie do góry nogami. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, a na temat hodowania psów i wywracania tegoż życia można by napisać książkę. Wystarczy powiedzieć, że już w 2012 r. zamieniliśmy wygodne i duże warszawskie mieszkanie na dom zlokalizowany na wsi, pod Warszawą. W miejscu, o którym nasz mający skłonności do sarkazmu syn, powiedział że jest „zadupiem, zadupia”. Skąd się wziął przydomek naszej hodowli, czyli „ALMENDARES”? Często jesteśmy o to pytani. Almendares to rzeka, która przepływa przez stolicę Kuby, czyli Hawanę. Rasa kubańska, a woda to ukochany żywioł Cezarego, ze szczególnym uwzględnieniem wędkowania. Ot i cała „tajemnica” przydomka. Hodowla „ALMENDARES” (FCI), jest zarejestrowana w warszawskim oddziale Związku Kynologicznego w Polsce, będącego członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Federation Cynologique Internationale – FCI) z siedzibą w Belgii.

Hodowla mieści się w Prażmowie, pod Warszawą.

W hodowli posiadamy psy i suki rasy hawańczyk. Nie hodujemy innych ras. Wszystkie nasze psy reproduktory i suki hodowlane są przebadane pod kątem chorób występujących w rasie (PRA, katarakta, patella luxation).

Naszą hodowlę budujemy w oparciu o importy psów i suk z najlepszych hodowli europejskich oraz amerykańskich i kanadyjskich. Jesteśmy pasjonatami wystaw i to zarówno kameralnych krajowych, jak i wielkich międzynarodowych w kraju i za granicą. Regularnie bywamy na największych imprezach kynologicznych, do których należą wystawy rangi europejskiej i światowej. Szczenięta z naszej hodowli mieszkają w wielu krajach europejskich, USA, Kanadzie, Australii i Hong-Kongu.

Na obecną chwilę psy z naszym przydomkiem jak i psy mieszkające w naszej hodowli, uzyskały 75 tytułów championa 14 krajów: Australii, Belgii, Czech, Danii, Kanady, Litwy, Monako, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, USA, Włoch i Węgier. Do tego dochodzą liczne tytuły młodzieżowego Zwycięzcy Polski, Zwycięzcy Polski, młodzieżowego Zwycięzcy Klubu, Zwycięzcy Klubu, wiele nominacji na Crufts (zdobytych zarówno w Polsce, jak i za granicą) oraz tytuł Wice Zwycięzcy Europy (Kijów 2017) i Młodzieżowego Zwycięzcy Europy (Warszawa/Nadarzyn 2018). Zapraszamy Państwa także na nasz fun page na Facebook.

Jest nam bardzo miło, że zaglądacie Państwo na naszą stronę :)
Anna i Cezary Szczepaniak