Z cyklu, pędzel jaki jest każdy widzi, czyli rzecz o wzorcu hawańczyka cz. IV (WAGA).

Sądzę, że dość naturalną konsekwencją omówienia w cz. III cyklu, tematyki wysokości w kłębie, będzie poruszenie w obecnym odcinku, kwestii wagi pędzla.
Wszak są to dwa podstawowe parametry, określające wielkość każdego psa.
Zacznę jak zwykle od analizy wzorców, tj. wzorca nr 250 FCI, obowiązującego w Związku Kynologicznym w Polsce, wzorca American Kennel Club, wzorca Canadian Kennel Club oraz wzorca brytyjskiego The Kennel Club. Tym razem jednak analiza tych wzorców nie będzie wymagała jakiegokolwiek komentarza, gdyż żaden z powyższych wzorców nie wskazuje ile hawańczyk powinien ważyć. Jeśli zerkniemy np. do wzorców FCI „kuzynów” pędzla (gr. IX, sekcja 1 – bichony i rasy pokrewne), to okaże się, że bolończyk, coton de tulear, lwi piesek i maltańczyk mają tam rubryczki zatytułowane „waga”, zaś bichon frise, podobnie jak hawańczyk takowej nie posiada, co podaję jako ciekawostkę.

Zdaję sobie sprawę, że osoby zainteresowane rasą, a w konsekwencji także rozmiarami pędzla, odpowiedź typu – wzorzec nic na ten temat nie mówi – z pewnością nie zadowoli. Z praktyki wiem, że pytania o wagę padają często i to z różnych powodów, począwszy od zamiaru noszenia pędzla w torebce na ramieniu (o tempora, o mores!), poprzez zwykłą ciekawość, a skończywszy na osobach starszych, które obawiają się, że w razie potrzeby np. przeniesienia psiaka w kontenerku, nie będą w stanie go udźwignąć.

Co mają zrobić zainteresowani poznaniem wagi hawańczyka? Mają dwa wyjścia. Pierwsze, to zapoznanie się z różnego rodzaju opisami rasy, dostępnymi w internecie. Drugie, to rozmowa z doświadczonym hodowcą, czyli takim, który miał styczność z wieloma przedstawicielami rasy i zna różne linie (we własnej hodowli, w innych hodowlach, na wystawach itd.) oraz odchował już wiele miotów. W opisach rasy można spotkać się z dość szeroką rozpiętością wagi np. od 3 do 9 kg. Teoretycznie ta rozpiętość koreluje z dolną i górną granicą wysokości w kłębie (21 – 29 cm). Pies 29 cm może osiągnąć wagę 9 kg, zaś pies 21 cm może ważyć 3 kg, zakładając że są utrzymane w odpowiedniej kondycji (niezatuczone lub niezagłodzone). Czy w takim razie można przyjąć, że pies 25 cm będzie ważył średnio 6 kg? Lubię dowcipne memy o tzw. grubej kości u ludzi :) Nie zmienia to faktu, że konstrukcja kośćca hawańczyka może być zarówno lekka, jak i mocna. Daje to taki efekt, że pędzel 25 cm może ważyć równie dobrze 5 kg, jak i 7 kg, będąc naturalnie w dobrej kondycji. Istnieje zatem dość spory margines błędu jeżeli będziemy starali się określić wagę hawańczyka w oparciu o jego wysokość w kłębie. Należy jednak pamiętać, że podana we wzorcu wysokość w kłębie dotyczy osobników dorosłych. Z określeniem wagi dorosłego hawańczyka nie ma problemu, gdyż go po prostu ważymy. Problem występuje w przypadku szczeniąt, gdy przychodzi nam odpowiedzieć na pytanie potencjalnego nabywcy o wagę, jaką finalnie osiągnie wybrane szczenię lub pytanie natury ogólnej - ile ważą hawańczyki? W takim przypadku wiele zależy od wspomnianego doświadczenia hodowcy. Jeśli tenże sprzedaje znaczną część szczeniąt do hodowli, to niemal regularnie dostaje informacje od innych hodowców dotyczącego rozwoju psiaka, w tym oczywiście na temat wagi. Ma zatem szeroki przegląd efektów swojej pracy hodowlanej, w tym rozmiarów jakie osiągnęły wyhodowane przez niego psy, z określonych skojarzeń i wiedzę jakich skojarzeń należy ewentualnie unikać. Podobnie sprawa ma się z popularnymi reproduktorami. Zwykło się o nich mawiać, że np. dają nieduże proporcjonalne szczenięta. Ale istnieje też inna strona takich doświadczeń. Hodowcy nie zatrzymują w hodowli, jak również w celach wystawowych, suk i psów, które w ich ocenie są zbyt małe i mogą osiągnąć rozmiary mieszczące się w granicach dolnej tolerancji wysokości w kłębie (21-22 cm), a nawet w granicy wysokości idealnej (23 cm). Tym samym, z punktu widzenia wielu hodowców, hawańczyki o wadze np. 3 kg po prostu „nie istnieją”, a osobniki o wadze np. 4 kg są uważane za drobne. Sprawa ma się inaczej jeśli chodzi o górną granicę tolerancji wysokości w kłębie (28-29 cm). Tu mamy już spore grono zwolenników hodowania takich osobników, w szczególności samców. Takie hawańczyki, co do zasady mogą osiągać wagę 8-9 kg. Innymi słowy, potencjalny nabywca prędzej zakupi szczenię w górnej granicy omawianej tu wagi, niźli szczenię w dolnej granicy.

Jako ciekawostkę dodam, że w czasach swojej aktywności na niemieckich forach hawańczykowych, natknąłem się na wątek, w którym właściciele chwalili się wagą swoich podopiecznych. Rekordzista ważył 11 kg! Uprzedzając pytania, według zapewnień właściciela pies ten był w doskonałej kondycji i faktycznie na licznych zdjęciach nie wyglądał na zatuczonego.

Pozostaje nam kwestia wagi osiąganej przez osobniki o idealnej – określonej we wzorcu – wysokości w kłębie (23 – 27 cm). Można, mając na względzie wspomniany kościec, przyjąć że takie hawańczyki będą ważyły ok. 5-6 kg (+/- 1 kg). Dziękuję za uwagę
Tekst: Cezary Szczepaniak